Ucz się regularnie!

Choć brzmi to jak truizm, jest jedną z ważniejszych wskazówek, dzięki którym życie szkolne będzie łatwiejsze. Uczniowie bardzo często narzekają na dużą ilość materiału, prac domowych i zaliczeń. A kiedy zbliżają się egzaminy (ósmoklasisty, egzaminy zawodowe lub matura), zaczyna się prawdziwe lamentowanie, że przecież tego jest za dużo, po co to komukolwiek i generalnie nauczenie się wymaganego materiału jest niemożliwe. Oczywiście nie jest to prawdą. Prawdą jest natomiast to, że aby zdążyć przyswoić cały materiał, potrzeba czasu. Oznacza to mniej więcej tyle, że im wcześniej zaczniesz się uczyć, tym lepiej. Jeżeli WSiP podręczniki będą przez ciebie używane tylko dzień przed sprawdzianem i ewentualnie w momencie, w którym będziesz odrabiać pracę domową, to z całą pewnością nie uda ci się dobrze przygotować do egzaminów. Regularna nauka jest kluczem do sukcesu.

Dobre nawyki zwiększą twoją szansę na sukces

Może ci się wydawać, że jak zarwiesz kilka nocy z rzędu, to uda ci się nadrobić braki, powstałe przez cały okres twojej edukacji. Niestety, istnieją bardzo niewielkie szanse, że ucząc się kilkanaście godzin, nie wysypiając się i dodatkowo stresując się zbliżającymi się egzaminami, uda ci się czegokolwiek nauczyć. Przez krótki okres czasu będziesz pamiętać część informacji. Nie trafią one jednak na pamięć długotrwałą. W konsekwencji może okazać się, że coś tam ci się będzie kojarzyć, ale nie będziesz pewny swojej wiedzy, co dodatkowo spotęguje stres. 

Jeśli zależy ci na dobrych wynikach, wyrób sobie odpowiednie nawyki, które pozwolą ci na opanowanie wymaganych zagadnień. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, które ułatwią ci efektywną naukę:

  • nastaw się pozytywnie, dzięki temu łatwiej ci będzie zmotywować się do nauki,
  • przewietrz pomieszczenie, w którym będziesz się uczyć,
  • posprzątaj biurko, uporządkowana przestrzeń sprzyja koncentracji,
  • przygotuj sobie wszystkie materiały, z których zamierzasz korzystać,
  • wysypiaj się i zdrowo się odżywiaj,
  • korzystaj z jak najbardziej urozmaiconych metod uczenia się,
  • stwórz sobie narzędzie, dzięki któremu będziesz mógł monitorować swoje postępy.

Chodząc do szkoły warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Również te dotyczące regularnego uczenia się. Jeżeli masz możliwość, postaraj się przynajmniej raz w tygodniu powtarzać dotychczasowo przerobiony materiał. Dzięki temu stanie się on wiedzą operatywną, którą będziesz w stanie wykorzystać. Postaraj się również nie bazować tylko na wiedzy teoretycznej. Wykorzystując ją w zadaniach, będziesz w stanie sprawdzić, czy faktycznie rozumiesz dane zagadnienie.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com